pobierz ofertę w pdf
+48 698 692 949
Otrzymaj od nas prezent

Blog

Wróć
07 czerwca 2016 Aktualności Bez kategorii

Kobiecy styl zarządzania – warsztat K. Tomczyk w CCIFP

Pracujecie z Kobietami? Znacie kobiecy styl zarządzania? Pracujecie w mieszanym zespole? 

Zapraszamy 15 czerwca na warsztat prowadzony przez naszą trenerkę Karinę Tomczyk, która w oparciu o wiedzę i sprawdzone metody pracy z różnymi stylami zarządzania, przedstawi Panom zasady współpracy z Kobietami oraz wypracuje wspólnie z Uczestnikami sposoby na najefektywniejsze wykorzystanie swoich atutów w zarządzaniu w takim zespole.

Warsztat jest organizowany przez Francusko-Polską Izbę Gospodarczą. Szczegóły opis oraz informacje na temat zapisów poniżej:

O warsztacie „Kobiecy styl zarządzania”:

Kobiety i mężczyźni posługują się w życiu i pracy bardzo często zupełnie innymi regułami, powodami, a nawet uszami, co wyjaśnia, dlaczego traktują i odbierają świat inaczej. Na warsztacie skupimy się na kobietach – ich atutach, talentach, mocnych stronach w zarządzaniu. Przyjrzymy się także wyzwaniom, przed którymi muszą stawać w świecie zarządzanym przez mężczyzn.

Warsztat dedykowany jest Panom, którzy chcą zrozumieć, dlaczego kobiety działają w bardzo przewidywalny (tylko dla nich J) sposób, ale także tym wszystkim Paniom, które chciałyby świadomie wytłumaczyć sobie i Współpracownikom swoją kobiecą naturę.

Dopiero będąc świadomym sił drzemiących w naszej płci, możemy świadomie unikać pułapek stereotypów, a w zamian podkreślać swoje atuty i efektywnie korzystać z własnego potencjału. Szkolenie jest warsztatem trzystopniowym – wychodząc od biologicznej i kulturowej analizy różnic między płciami, docieramy do sedna kobiecego stylu zarządzania. Poznajemy, rozumiemy, szanujemy.

A na końcu uczymy się, jak wykorzystując atuty, ale i pracując nad słabszymi stronami, kobiecy styl zarządzania uczynić jeszcze bardziej efektywnym, zwłaszcza dla zespołów mieszanych ze względu na płeć.

ZAPISY: http://ccifp.pl/training/kobiecy-styl-zarz%C4%85dzania/

 

tagi: , , , , ,
Wróć